Ny WWF-rapport: Brug for et grønt sprint i pensionssektoren

Der er høje grønne ambitioner og gang i den grønne omstilling i pensionssektoren, der på vegne af danskerne forvalter den største formue i Danmark. Skal vi nå de klimamål, vi som land har forpligtet os til, skal tempoet dog sættes op. Og så halter en række pensionsselskaber desværre fortsat bagefter.

Foto: © Jason Houston / WWF-US.

10.03.2022

CSR.dk

For syvende gang kan WWF Verdensnaturfonden præsentere årets pensionsrapport, der sætter fokus på den grønne omstilling i pensionssektoren. Rapporten viser, at der er sket væsentlige grønne fremskridt hos de danske pensionsselskaber det seneste år, og at der mange steder er sat ambitiøse grønne mål for investeringerne. Der er dog brug for endnu mere handling, hvis vi skal nå at indfri Parisaftalens 1,5°C-mål og den danske regerings mål om at reducere drivhusgasudledningerne med 70 procent i 2030.

”Pensionssektoren har nu i flere år arbejdet med at omstille deres investeringer fra sort til grøn. Samtidig har vi færre år til at nå de mål, vi forpligtede os til med Paris-aftalen. Derfor har pensionsselskaberne skulle gøre endnu større fremskridt for hvert point, de kan opnå i analysen. Ellers når vi simpelthen ikke at løse klimaudfordringerne, før det er for sent,” forklarer Bo Øksnebjerg, der er generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden og fortsætter:

”De danske pensionsselskaber forvalter Danmarks største pengetank med mere end fire milliarder kroner i formue på vegne af danskerne. De forventer, at pensionssektoren sætter turbo på den grønne omstilling og omsætter de grønne løfter til reel handling. Mange af selskaberne er godt på vej. Men alle skal gøre mere. Og så er der brug for, at sektoren også tænker natur og biodiversitet ind i klimaarbejdet, hvis de skal nå i mål.”

Igen i år har WWF Verdensnaturfonden vurderet pensionsselskabernes klimaindsats med udgangspunkt i seks centrale kategorier, der favner alt fra grønne investeringsmål til politikker for eksklusion- og frasalg af fossile investeringer. I år indtager AkademikerPension for første gang førstepladsen med 15 point tæt fulgt af tidligere års første plads PKA, der med 14 point får andenpladsen. Også P+ og Pensam klarer sig godt med henholdsvis 13 og 12 point.

”Afstanden mellem de pensionsselskaber, der ligger i top og bund af WWF’s rangering er udvidet. En række pensionsselskaber har over det seneste års tid taget arbejdet med klima til et nyt niveau med bl.a. robuste CO2-reduktionsmål og ambitiøse grønne investeringsmål, der nu skal leveres på. Disse pensionsselskaber fortjener stor ros og fremstår også relativt progressive i en europæisk kontekst. Her kan især AkademikerPension og PKA fremhæves, hvor AkademikerPension har sat et mål om 22,5 procent grønne investeringer i 2030 med en tydelig plan for realisering af målet. Det er flot,” siger Bo Øksnebjerg.

Læs også: De danske pensionsselskaber investerer fortsat store summer i sort energi

I årets rangering finder man et stort midterfelt, som nu arbejder seriøst med klimaindsatsen, men hvor de grønne løfter mangler at blive omsat til ambitiøse kortsigtede mål og reel handling, der kan ses i de konkrete investeringsaktiviteter.

”Vi ser i år et stort midterfelt i rangeringen, hvor pensionsselskaberne i stigende grad arbejder seriøst med klima og har forpligtet sig til Paris-aftalens 1,5°C-mål. Det er positivt, men samtidig mangler der – trods grønne strategier - reel klimahandling hos flere pensionsselskaber. Det gælder ikke mindst de pensionsselskaber, der kommer dårligt ud af rangeringen. Her er der brug for en ambitiøs indsats for at kunne påstå, man reelt bidrager til at gøre noget ved klimaudfordringerne,” siger Bo Øksnebjerg.

Det er først og fremmest pensionssektorens ansvar, at danskernes pensionsmidler placeres i vedvarende energi, nye grønne teknologier og naturbaserede løsninger, der skaber gode langsigtede afkast, fremtidens grønne arbejdspladser og samtidig afbøder klimakrisen. Som pensionsopsparer kan man dog også gøre en grøn forskel, men det kan være komplekst at sætte sig ind i pension og klima. Derfor har WWF Verdensnaturfonden som noget nyt samlet en række gode råd i pensionsrapporten, som forhåbentlig kan gøre det nemmere for de danske forbrugere at skubbe på for en grøn og bæredygtig pensionsopsparing.

Som pensionsopsparer kan man vælge et af de grønne pensionsprodukter, som en del danske pensionsselskaber tilbyder. Det er dog også vigtigt at skubbe på for en bredere grøn omstilling i pensionsselskabet, da det er nødvendigt at alle pensionssektorens investeringer bidrager til den grønne omstilling. Det kan danskerne for eksempel gøre ved at stemme for klimaansvarlige forslag på pensionsselskabets generalforsamling eller stemme klimabevidste kandidater ind i pensionsselskabets bestyrelse.

Udvikling i pensionssektorens grønne omstilling siden sidste WWF-rapport
Selvom der er behov for et grønt sprint i pensionssektoren, er der siden seneste WWF-rapport i december 2020 sket positive grønne fremskridt i den danske pensionssektor.

  • Flere selskaber har forpligtet sig på, at deres investeringer skal være CO2e-neutrale senest i 2050 (net-zero 2050)
  • Som noget helt nyt har ni pensionsselskaber vedtaget officielle CO2e-reduktionsmål for 2025 og/eller 2030.
  • De fleste pensionsselskaber har nu sat tydelige, grønne investeringsmål - dog med svingende ambitionsniveau.
  • Flere pensionsselskaber har styrket koblingen mellem aktivt ejerskab og frasalg - og dermed forpligtet sig på at frasælge investeringer, der ikke lever op til Parisaftalens temperaturmål ved udgangen af 2022.
  • 14 ud af 15 pensionsselskaber har nu eksklusions- og frasalgspolitikker for kul og olie fra tjæresand. Det viser en tydelig udvikling, hvor fossile energikilder i stigende grad ses som kontroversielle og urentable investeringer. Der er dog behov for, at politikkerne omsættes til investeringspraksis.

Den fulde pensionsrapport kan læses her.

- MTN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

04.04.2025Denteks A/S

Sponseret

Bæredygtigt arbejdstøj og linned

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

07.04.2025

Tid

08:00

Sted

Haraldskær Sinatur Hotel & Konference, Skibetvej 140, 7100 Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø