Nyt værktøj skal få virksomhederne til at lege med SDG’erne

Startuppen 2030 Builders lancerer et nyt, interaktivt værktøj, der med gamification i højsædet skal hjælpe virksomheder i alle størrelser med at trække FN’s Verdensmål ind i driften og skabe værdi for hele selskabet.

Impact Plan-spillets interface er designet, så deltagerne kan stå rundt om skærmen og følge med fra begge sider. Foto: Anders Kampmann.

04.04.2019

Anders Kampmann, CSR.dk

Spørgsmålet om, hvordan man gør det i praksis er ligeledes gennemgående aktuelt. Det har startuppen 2030 Builders netop lanceret sit bud på et svar på, i form af det interaktive værktøj Impact Plan, der er designet til at aktivere de 17 mål på en ny måde.

Værktøjet er konstrueret som en form for computerspil, hvor deltagerne – tanken er fire til en otte-ti stykker ad gangen rundt om en skærm – bliver engageret til at tænke over både sin egen og gruppens rolle i forhold til at løse udfordringer og planlægge strategier.

Det er gamification-princippet, der bliver bragt i spil for at bære deltagerne igennem ’spillet’, hvor diverse niveauer skal gennemføres, før man kan fortsætte til det næste. På den måde kan hele den lille virksomhed, eller forskellige grupper i den større, få sat SDG-tankerne i gang på konkret vis i løbet af omtrent en dedikeret arbejdsdag.

”Ved at gøre integration af verdensmålene til en spiloplevelse på denne her måde kan vi aktivere og ikke mindst motivere folk på en anden måde, end en klassisk PowerPoint-præsentation ville kunne klare. For en gruppe på seks-otte deltagere vil det tage omkring seks timer at komme igennem processen, og så vil de stå et meget konkret og målrettet billede af, hvad SDG’erne kan gøre for deres virksomhed – og omvendt”, sagde medgrundlægger af 2030 Builders, Mia Negru, som CSR.dk snakkede med til lanceringen.

Nødvendigt at få virksomhederne med
Til eventen bød Rumæniens ambassadør i Danmark, Alexandru Gradinar, velkommen med store forhåbninger til fremtiden for den lille tech-startup og det potentiale, Impact Plan-spillet rummer.

”Det er ingen hemmelighed, at verden har brug for bæredygtige løsninger på de udfordringer, vi står overfor, og som FN’s Verdensmål adresserer. Deadline i 2030 er tæt på, og derfor er det meget glædeligt, at vi her har et produkt, som vil engagere klodens virksomheder og få dem til at bidrage til at vi kan nå i mål – for det er nødvendigt”, sagde han.

Læs også: SDG’er og bæredygtighed vinder frem hos danske virksomheder

Over det næste stykke tid handler det for 2030 Builders ifølge Mia Negru om at skabe noget opmærksomhed på løsningen, og man har da også allerede følere ude hos diverse private virksomheder, såvel som offentlige instanser og kommuner.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online