Samsung vil satse på genbrugstelefoner

En kommende abonnementsordning skal gøre det muligt for Samsungs kunder at skifte telefonen ud med en ny model efter et år. De gamle telefoner vil blive sat i stand og solgt på ny.

Det er Samsungs topsællert som denne, Samsung Galaxy Note7, der vil blive genbrugt fra næste år. Foto: Samsung..

24.08.2016

CSR.dk

Som csr.dk tidligere har kunnet fortælle, viser en ny undersøgelse fra Greenpeace, at forbrugerne helst ser en lavere produktion af nye mobiltelefoner og et højere genbrug af materialer fra virksomhedernes side.

Det er noget, som sydkoreanske Samsung nu formentlig vil agere efter. Virksomheden vil, ifølge kilders oplysninger til Reuters, i 2017 begynde at sælge brugte udgaver af de bedst sælgende smartphones, skriver Berlingske Business.

Læs også: Forbrugere: for mange nye mobiltelefoner og for lille indsats for at genbruge

Samsung vil således lancere en abonnementsordning – til at starte med i USA og Sydkorea – hvor køberne af nye telefoner efter et år kan opgradere til den nyeste model og i den forbindelse aflevere den gamle telefon tilbage. Derfra vil Samsung sætte den nye telefon i stand, blandt andet med et nyt batteri, give telefonen ny garanti og sælge den igen.

Et presset marked
Samsungs nye genbrugsordning kommer på et tidspunkt, hvor salget af smartphones er holdt op med at vokse, og hvor salget hos nogle producenter endda går tilbage. Det skyldes blandt andet, at kineserne producerer billige telefoner, som ødelægger salget af de dyrere smartphones.

Dette har iPhone-producenten Apple ligeledes taget konsekvensen af ved at indføre samme abonnementsmodel, som Samsung har på tegnebrættet. Modellen er fra Apples side indført i enkelte lande såsom USA.

Læs også: Amnesty: Børnearbejde udbredt i elektronikforsyningskæder

Markedet for brugte smartphones anslås af rådgivningsfirmaet Deloitte til i år at ligge på 17 milliarder dollar (112 milliarder kroner).

Det er endnu ikke blevet offentliggjort, hvad Samsungs genbrugstelefoner kommer til at koste.

- KLZ

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

04.04.2025Denteks A/S

Sponseret

Bæredygtigt arbejdstøj og linned

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle