10.10.2018 | Supply chain
Skal firmajulegaven gøre en forskel?
Indhold fra partner Hvad er dette?
Med Afrikakurven kan virksomheder både give medarbejderne en lækker julegave og gøre en stor forskel for udsatte mennesker i Afrika.
Gennem Afrikakurven kan virksomheder give en julegave, der både smager godt og gør godt for udsatte mennesker i Afrika.
Fem virksomheder med fokus på socialt iværksætteri er gået sammen om den samfundsansvarlige firmagave ’Afrikakurven’. I kurven er der gourmetkaffe, økologisk vin og chokolade - delikatesser der alle er med til at gøre en stor forskel for lokalbefolkningen i fire afrikanske lande.
Selve kurven fra Hammershus Fairtrade er lavet af kvinder i Ghana. Gourmetkaffen fra 'NGUVU' er med til at sikre kvindelige småbønder i Kenya ordentlig løn og faglig udvikling. Kaffebønnerne er pakket ind i farverige stofposer, der er lavet af kvinder i Afrikas største slum, der ligger i Kenyas hovedstad Nairobi. Det er med til at give kvinderne den nødvendige indkomst, så de kan sikre, at børnene får mad, rent vand og behandling hos lægen. Kvindernes børn får desuden betalt skolegang.
Gourmetkaffen fra 'Impact Roasters' er med til at sikre rent vand til skolebørn i Etiopien, den lækre chokolade fra 'Social Foodies' skaber jobs i Sydafrika mens den økologiske vin fra 'Vin med Hjerte' støtter lokale vinbønder i Sydafrika og står bag drikkevandsprojekter.
Støtter op om FN’s Verdensmål
Når virksomhederne køber Afrikakurven, støtter de aktivt op om FN’s Verdensmål. Især mål 1 ’Afskaf fattigdom’, mål 4 ’Kvalitetsuddannelse’, mål 5 ’ Ligestilling mellem kønnene’, mål 6 ’Rent vand og sanitet’ og mål 8 ’Anstændige jobs og økonomisk vækst’.
Sidste år fik omkring 2000 medarbejdere 'Afrikakurven' fordelt på 16 virksomheder, herunder Ferring Pharmaceuticals.
”Vi vil gerne tage et socialt ansvar. Samtidig vil vi også give medarbejderne en god gave som tak for årets store indsats. Gennem dette initiativ kunne vi gøre begge dele”, fortæller Stefan Nielsen, HR-direktør i Ferring Pharmaceuticals.
Læs mere om den samfundsansvarlige julegave på www.afrikakurven.dk
Supply chain

Virksomheder støtter op om kvindelige kaffebønder
Nu går kaffehøsten i Kenya i gang. Danske virksomheder er med til at styrke kvindelige kaffebønder, som tidligere har været fastholdt i gæld og fattigdom.
Indhold fra partner
Supply chain

Firmajulegaven skaber arbejde til kvinder i Kenya
Danske virksomheder har i år givet 2500 særlige julegaver til medarbejdere og samarbejdspartnere. De har nemlig givet kaffegaver, der er med til at skabe arbejde og ordentlige arbejdsforhold til kvinder i Kenya.
Indhold fra partner
Samfund

Dansk kaffekoncept styrker kvinder i Kenya
Kvindernes Kampdag: ”Når vi investerer i os kvinder, investerer vi i hele verden. Stærke kvinder styrker nemlig familien og lokalsamfundet”, konstaterer Naome, der er kaffebonde i Kenya.
Indhold fra partner
Supply chain

Styrker 215 kvindelige kaffebønder i Kenya
NGUVU's årlige impact-rapport er netop lanceret. Her kan du læse om, hvordan virksomheden sikrer kvindelige kaffebønder i Kenya en ordentlig betaling og hjælper dem med at forbedre deres små kaffefarme, så de kan arbejde sig ud af ekstrem fattigdom.
Indhold fra partner
Supply chain
Nyt samarbejde gavner kvinder i Kenya
NGUVU arbejder for at styrke kvindelige kaffebønder i Kenya. Et nyt samarbejde med Bekkers Kaffe betyder, at kvindernes kaffebønner kan blive hældt i flere virksomheders kaffemaskiner.
Indhold fra partner
Supply chain

Verdensmålspris for at styrke kvinder i Kenya
Rune Sandholt arbejder for at styrke kvindelige kaffebønder i Kenya, der har været fastholdt i gæld og fattigdom. En indsats som nu giver ham Verdensmålsprisen som årets Ildsjæl.
Indhold fra partner