Vandhaneproducent: Det skal være trendy at spare på vandet

FM Mattsson Mora Group vil have forbrugerne, VVS-branchen og politikerne til at tænke mere over vores vandforbrug. Det skal føre til regler og normer, der kommer både økonomien og miljøet til gode.

Vandhaneproducenten FM Mattsson Mora Group sælger, fremstiller og produktudvikler vandhaner og termostater under varemærkerne FM Mattsson, Mora Armatur og Damixa. Den nye kampagne kan følges på www.vandmedomtanke.dk. Foto: FM Mattsson Mora Group. .

05.09.2016

CSR.dk

Ole Sander er adm. direktør i FM Mattsson Mora Group. Foto: FM Mattsson Mora Group. .

Den dansk-svenske vandhaneproducent FM Mattsson Mora Group har lanceret en digital "Thought Leadership-platform", der skal sætte danskernes vandforbrug på dagsordenen.

Platformen hedder vandmedomtanke.dk og retter sig mod forbrugere såvel som fagfolk og politikere. Gennem den vil FM Mattsson Mora Group oplyse og invitere til debat, med den forhåbning, at vandbesparelser bliver en endnu større del af danskernes bevidsthed, end tilfældet er i dag.

”Vi ønsker ikke at være hellige eller gå ud med en løftet pegefinger, selvfølgelig skal der være plads til luksus med et langt, varmt bad eller at vande sin græsplæne i ny og næ”, siger FM Mattsson Mora Groups adm. direktør, Ole Sander, og fortsætter:

”Men i hverdagen kan vi godt gøre det smartere. I de fleste tilfælde er det små justeringer i dagligdagen, som kan spare os og samfundet mange penge. Det handler både om teknik, men især om at ændre folks tankegang og vaner. Vi vil gerne være med til at starte en trend – ved at dele vores viden og give tips til at spare på vandet, vil vi gøre det trendy at spare på vandet”.   

Læs også: Drikkevand til millioner i Paris

Ny teknologi og ny tankegang
Når vandhaneproducenten og –produktudvikleren vil have danskerne til at tænke mere over det daglige vandforbrug, er det både for at skåne pengepungen og fremtidens klima.

Vandmedomtanke.dk henvender sig derfor ikke kun til forbrugerne, men også til de danske politikere, med et ønske om at starte en debat om vandlovgivningen. Hvis vand blev tænkt ind i Danmarks energiplaner, ville der være millioner at spare i statsbudgettet, skriver FM Mattsson Mora Group.

Derudover henvender initiativet sig også i høj grad til de danske installatører, der ifølge FM Mattsson Mora Group også bærer et samfundsansvar, når de skal vælge hvilke løsninger, de tilbyder deres kunder.

-CHM

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

Byer må ikke sprede sig, hvis der skal være plads til fremtiden

20.02.2025CSR.dk

Danske influencere holder liv i fast-fashions overforbrug

20.02.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Votives – Et sundere og mere miljøvenligt alternativ til fyrfadslys

19.02.2025CSR.dk

Esbjerg Havn rykker tættere på CO₂-neutralitet: Svitzer vælger biobrændstof

19.02.20252030 Builders

Sponseret

Fra Ord til Handling: En Fælles Rejse Mod en Bæredygtig Fremtid

18.02.2025BWT

Sponseret

Coffee by Storm passer på miljøet – med hjælp fra BWT

18.02.2025CSR.dk

Forskere slår fast: Genbrug er ikke nok

17.02.2025CSR.dk

Energiforsyning fra sol og vind kan blive mere robust

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart