Ansvarlig bold i Aarhus og Farum

Fodboldklubberne AGF og F.C. Nordsjælland har markeret sig uden for kridtstregerne i den forløbne uge. Førstnævnte har udgivet sin sociale regnskab for 2018, mens Farumholdet satte fokus på Kvindernes Internationale Kampdag med et anderledes initiativ.

AGF og F.C. Nordsjælland har været på banen med forskellige CSR-relaterede tiltag i den seneste uge..

12.03.2019

CSR.dk

To af klubberne i den danske liga, AGF og F.C. Nordsjælland, tog i sidste uge stafetten videre på hver sin front.

Det sociale fodboldprojekt FC Grønnegade, der hører under Aarhus Kommune, fik sidste år en donation på 50.000 kr. af AGF øremærket det gode sociale arbejde, holdet udfører. Spillerne på holdet er tidligere misbrugere, hjemløse eller andre socialt udsatte, og det overordnede mål er at hjælpe deltagerne til stoffrihed og forebygge tilbagefald og afhjælpe ensomhed og mangel på netværk. Illustration fra rapport..

I Aarhus har ”de hvi’e” således netop udgivet sit Sociale Regnskab 2018, der fortæller om selskabets CSR-aktiviteter sidste år. Med egne ord har klubben ’haft fuldt blus på CSR-kedlerne med små og store projekter’.

Det gælder bl.a. de mere end 70 samarbejdsklubber, der i alt har haft kontakt til AGF i 65.000 timer i årets løb ved for eksempel besøg til kampe, træning i klubberne, besøg af spillere, uddannelse af trænere og frivillige og showkampe.

"For AGF er det en grundlæggende værdi at være socialt ansvarlig gennem et stort engagement i samfundet omkring os - især i Aarhus, hvor vi aktivt ønsker at bidrage til en positiv udvikling. Det sociale regnskab for 2018 fortæller om det arbejde og viser, hvor vi sidste år satte et aftryk og hvor mange mennesker og institutioner, der har glæde af vores virke og tilbud”, siger direktør i AGF A/S, Jacob Nielsen.

Også en række af byens institutioner og organisationer har glæde af et samarbejde med AGF. Blandt andre har man haft besøg af Reden Aarhus, der er et være- og rådgivningssted for kvinder.

”Samarbejdet med AGF har stor betydning. Ikke kun fordi, at det giver en god oplevelse, men også fordi, at det styrker kvindernes relation og tillid til os, hvilket giver langt bedre muligheder for at arbejde socialfagligt med de sværere ting i deres liv. Så stor tak til AGF”, siger leder af Reden Aarhus, Anders Sørensen.

Mændene spillede for kvinderne
I Farum var kvinderne også i fokus for nylig. I anledning af Kvindernes Internationale Kampdag i fredags, d. 8. marts, valgte F.C. Nordsjælland således at fremhæve en række stærke kvindeskikkelser i søndagens storkamp mod F.C. København.

Ved den lejlighed havde alle hjemmeholdets spillere fået lavet specielle kamptrøjer, hvor deres eget navn var erstattet af navnet på deres kvindelige forbillede. Navne som Beyoncé, Dronning Margrethe, Serena Williams, Michelle Obama, Oprah Winfrey og Rosa Parks var derfor at finde på banen i løbet af de 90 minutter.

”Ligestilling er et af kerneprincipperne hos FC Nordsjælland, og (…) i år vil vi igen gerne gøre vores for at kaste fokus på kampen for ligestilling – både i Danmark og internationalt. (…) Det føles naturligt for os at benytte vores platform til det, og vi er meget glade for den positive tilgang og energi, som vores Superligahold har vist i forbindelse med at vælge og hylde deres kvindelige rollemodel”, siger direktør i FCN Søren Kristensen.

Midtbanespilleren Jacob Steen Christensen valgte eksempelvis klimaaktivisten Greta Thunberg fordi hun ”(…) er i gang med at forandre verden. Hun kæmper ikke for sig selv, men for alle, og hun er så iskold, når hun adresserer de klimaproblemer, som alle beslutningstagerne ikke rigtigt tør røre ved. Det der med at pakke ting ind og lade stå ved vil hun ikke finde sig i. Hun er modig. Hun er en leder. Hun udviser initiativ. Alle egenskaber jeg selv beundrer og stræber efter som fodboldspiller og menneske. Greta Thunberg er et forbillede for min generation”, som han siger.

Læs også: Engelsk klub certificeret som verdens første CO2-neutrale fodboldklub

De fleste af de unikke trøjer er i færd med at blive solgt blandt klubbens partnere og sponsorer, mens enkelte sættes på internetauktion. Samtlige indtægter fra salget af trøjerne vil gå ubeskåret til klubbens pige- og kvindeafdeling.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online