CSR-podcast kombinerer hobby og arbejde

Direktør for møbelforretningen 3R Kontor, Steffen Max Høgh, har gang i en stribe podcasts om CSR, som først og fremmest er et personligt projekt, hvor arbejde og interesse smelter sammen.

Steffen Max Høghs podcast-serie handler om en række forskellige aspekter af bæredygtighed med udgangspunkt i hans erfaring fra arbejdet med social ansvarlighed i møbelfirmaet 3R Kontor..

22.05.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

”Det er mit eget lille CSR-projekt, som jeg selv har finansieret, og jeg tjener ikke noget på det. Men jeg ser dels en mulighed for at sprede noget viden, og derudover også for en personlig udvikling, der kan komme vores virksomhed til gode”.

Læs også: Ny podcast skal lære danske unge om Verdensmålene

”Jeg er godt klar over, at jeg er en glad amatør, der taler med kloge mennesker, men det er noget, jeg føler for, og som jeg håber vil have en gavnlig effekt”, siger Steffen Max Høgh om sit podcastprojekt. Foto: 3R Kontor.

Sådan siger direktør for møbelforretningen 3R Kontor, Steffen Max Høgh, om den podcastserie, han for tiden har gang i ved siden af arbejdet som direktør i virksomheden, hvor 40 procent af medarbejderne tidligere socialt udsatte, hvilket driften har gavn af.

Netop 3R Kontors indgangsvinkel til ansvarlig forretningsførelse – at der ikke er nogen modsætning mellem CSR og solide sorte tal på bundlinjen – er også en del af udgangspunktet for striben af udsendelser. Et perspektiv, der ligeledes er afspejlet i den CSR-rapport for 2017, som selskabet netop har udgivet.

”Inddragelsen af social ansvarlighed i en organisation er et emne, der berører både store og små virksomheder, det offentlige, politikere, NGO’er osv., og derfor er det noget, jeg rigtig gerne vil snakke med folk om, for at udbrede vores erfaringer og høre om andres”, siger Steffen Max Høgh.

Den første udgave af podcasten udkom i starten af marts med professor ved CBS, Esben Rahbek Gjerdrum Pedersen, som gæst, og siden har folk som Dennis Friis Thaagaard fra Sustainor, Novozymes’ bæredygtighedschef, Claus Stig Pedersen, og Nille Skalts fra B Corp Danmark været forbi det lille studie.

”Det er folk, jeg følger i forvejen”, siger Steffen Max Høgh om de forskellige fagfolk, han har talt med, og fremhæver tidligere miljøminister Ida Auken som en af de kommende besøgende.

Handler også om branding
Udover at belyse en række emner inden for CSR, så anerkender Steffen Max Høgh, at podcastinitiativet også har et kommercielt aspekt. Ikke noget, der kan måles finansielt – i kroner og øre er projektet ren udgift – men snarere i nogle afledte effekter for 3R Kontor.

Jeg vil gerne snakke med folk for at udbrede vores erfaringer og høre om deres

Steffen Max Høgh

”Det handler da også om branding af virksomheden; at få noget omtale og skabe noget netværk. Men først og fremmest er det et hobbyprojekt, som jeg klemmer ind ved siden af det daglige arbejde. Jeg er godt klar over, at jeg er en glad amatør, der taler med kloge mennesker, men det er noget, jeg føler for, og som jeg håber vil have en gavnlig effekt”, siger han.

Og den mission ser indtil videre ud til at lykkes ganske fint. Steffen Max Høgh beretter i hvert fald om en yderst positiv modtagelse af udsendelserne og omkring 3.000 downloads af de ni episoder, der var i kassen, da CSR.dk snakkede med ham.

Det er dog ikke umiddelbart noget, der ændrer på perspektiverne for projektet, der stadig har en udløbsdato, som nærmer sig.

Læs også: Nyt værktøj beregner værdien af at få udsatte i job

”Jeg forestiller mig ikke, at det kommer til at vokse udover den ramme, jeg lagde fra starten, som hedder 20 udsendelser og slut. Men måske kan det blive forstadiet til en bog, som jeg pønser på at skrive, så også den vej rundt kan al snakken komme til at gøre gavn”, slutter Steffen Max Høgh.

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

Analyse: Nye rapporter leverer ikke på formålet

21.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Nye muligheder med nye krav og standarder

19.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Sustainability reporting from the soil of Iceland

19.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

ESG i praksis – bæredygtighed gennem hele produktets livscyklus

18.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

BV Talks - Om Bæredygtighed

17.02.2025CEMAsys

Sponseret

Guide to CSDR Reporting Requirements

12.02.2025CSR.dk

Mellemtid på omnibussen: Hårdt politisk pres og omfattende stakeholdermodstand

12.02.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads har gjort grøn hovedpine til sin kernekompetence

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart