Flere fælles frokostmåltider skal øge trivsel

Antallet af ensomme danskere er steget eksplosivt de senere år. Nu går aktører i detailhandlen sammen med Kokkelandsholdet i et partnerskab, der skal øge danskernes trivsel. Initiativet hedder Frokostbordet og forventes lanceret i første kvartal 2025.

Foto: Frokost Bordet

16.10.2024

CSR.dk

Nyt stærkt partnerskab

Fødevareproducenter og Coop samt Folkebevægelsen mod Ensomhed går nu sammen med Kokkelandsholdet om at inspirere danskerne til oftere at nyde frokostretter med familie og venner, så mobiltelefoner fortrænges til fordel for den fysiske samtale over måltidet. Navnlig i weekender er potentialet stort for flere fælles frokostmåltider. David Vincent Nielsen, forperson for Folkebevægelsen mod Ensomhed, udtaler:

”En halv million danskere føler sig svært ensomme, så jeg håber nu, at mange fødevareproducenter følger bl.a. Coop og Hanegal ved at koble sig på dette initiativ, så vi med Kokkelandsholdet kan sætte projektet i gang. I Folkebevægelsen vil vi bidrage mest muligt til partnerskabet, bl.a. med de erfaringer vi har fra ’Danmark spiser sammen’, der viser, at samvær ved måltider bidrager til glæde i tilværelsen.”

Initiativet planlægges efter et årshjul, hvor frokostbudskabet boostes adskillige gange udenfor jul og påske. Hos Coop udtaler marketingchef Annette Bramsen:

”Vi er vi stolte af - som eneste retailkoncern - at være udvalgt partner i kampagnen "Frokostbordet", der skal bidrage væsentligt til at genoplive den danske frokosttradition, hvor venner og familie nyder måltidet sammen i weekender - og ikke kun til jul og påske.Vi glæder os til at inspirere danskerne til gode og smagfulde frokoststunder med familien, gode venner og vores børn.”

Partnerskabet vil med en massiv mediekampagne og events rundt i landet synliggøre frokostopskrifter, hvor bl.a. kokke fra Kokkelandsholdet vil formidle spændende lækre retter, der nemt kan laves hjemme i eget køkken. Hos Kokkelandsholdet ser man meget frem til samarbejdet. Her udtaler direktør Morten Juul Andersen:

”Hos Kokkelandsholdet glæder vi os til med Coop og progressive fødevareleverandører at genoplive den danske fælles frokostoplevelse. I dette partnerskab ser vi et stort potentiale for at fremme fællesskaber og bekæmpe ensomhed.”

Hanegal er en af de fødevareproducenter, der har valgt at indgå i partnerskabet. Her udtaler CEO Jesper Ottzen:

”Menneskers trivsel ligger Hanegal meget på sinde. Derfor indgår vi helhjertet i dette partnerskab om at glæde danskerne med lette og spændende frokostopskrifter, som gør det nemt at samle familie og venner omkring måltidet.”

Ideen til projekt Frokostbordet er udviklet af Lars Møller, der er direktør for Helicopter Communication og samtidig tilknyttet Havas Group, som er et af verdens største reklame- og mediebureauer. Lars Møller udtaler:

”Det er glædeligt, at initiativet nærmer sig kickoff. For sammen med vores partnere kan vi med dette projekt genoplive og forny den danske frokosttradition og dermed gøre en reel indsats for at mindske ensomhed i Danmark”.

- EHS

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Frokost og catering med omtanke

Der serveres og indtages ganske meget mad i danske virksomheder og organisationer. Hvordan kan det gøres med bæredygtighed i fokus? 

Relateret indhold

26.03.2025CSR.dk

Systemet er problemet: Klimaretfærdighedens indtog i klimakampen

26.03.2025Give Steel A/S

Sponseret

Stål og svejsetråd er bærende fundament i Thomas’ nye liv

25.03.2025CSR.dk

Ny afsløring understreger migrantarbejderes udsatte position på arbejdsmarkedet

18.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

BV Talks - Om Bæredygtighed

13.03.2025CSR.dk

Nyt motionsløb forener miljø og fællesskab

12.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Ledelse af en Mangfoldig Arbejdsstyrke

10.03.2025CSR.dk

Opsigtsvækkende tilbagegang i andelen af kvinder i toppen

10.03.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppens Fond støtter Børns Vilkår i at skabe trygge fællesskaber

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Sustainability Management i praksis - Forår 2025 København

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

25.03.2025

Tid

09:00

Sted

København

access2innovation
Webinar
Virtual A2i Talk: Financing for Projects in Africa: EIFO’s Role and Strategy

In this A2i Talk, EIFO—The Export and Investment Fund of Denmark—will discuss both the opportunities and challenges associated with doing business in Africa.

Dato

28.03.2025

Tid

09:30

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

31.03.2025

Tid

08:30

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – kom godt i gang!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

31.03.2025

Tid

09:00

Sted

Fredericiagade 15 1310 København K

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

01.04.2025

Sted

Aarhus & København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Human Rights & Environmental Due Diligence under the CSDDD

Join Poul Schmith Kammeradvokaten, The Footprint Firm, Danish Institute for Human Rights and UN Global Compact Network Denmark for an insightful webinar on Human Rights & Environmental Due Diligence under the Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD) and what it means for Danish businesses.

Dato

01.04.2025

Tid

14:00

Sted

Online