23.11.2018 | Klima, miljø og energi
Nyt samarbejde om cirkulær økonomi i Region Hovedstaden
Indhold fra partner Hvad er dette?
Den 5. november 2018 lød startskuddet på ”Affald og ressourcer på tværs”. Projektet er et nyt samarbejdsprojekt mellem de mange aktører i Region Hovedstaden. Projektet ledes af Fonden Teknologirådet i samarbejde med DAKOFA.
Med dette projekt griber affaldssektoren, i samarbejde med Region Hovedstaden og udvalgte aktører bolden. Projektet har til formål at vise vejen for et nyt samarbejde mellem affaldssektoren og erhvervslivet om en cirkulær omstilling. For at stimulere markederne for sekundære ressourcer og reparation er der brug for nye samarbejdsfora og dialog i mellem parter, som i den lineære økonomi ikke hidtil har haft berøringsflader. Projektet, der modtager økonomisk støtte fra Regionen, samler en lang række vigtige aktører, herunder: Vestforbrænding, Amager Ressourcecenter, Norfors, Væksthus Hovedstadsregionen, Dansk Affaldsforening, Aalborg Universitet, Dansk Industri og Plastindustrien. I takt med en indledende materialestrømsanalyse vil flere udvalgte aktører, som regionens kommuner og virksomheder, blive inviteret ind i samarbejdet.
Muligheder for bedre udnyttelse af ressourcerne i affaldet
Danmark er traditionelt blandt de førende lande i verden, når det gælder miljøbeskyttelse i håndteringen af affald. Denne position er opnået gennem en kombination af god planlægning, effektiv lovgivning og et stærkt samarbejde mellem myndigheder, virksomheder og vidensinstitutioner. Men der er stadig forbedringspotentialer, især når det gælder udnyttelse af ressourcerne i affaldet. Fx vurderer Miljøstyrelsen i et nyt Miljøprojekt nr. 2017, en kortlægning af flowet af tekstiler i Danmark, at kun godt halvdelen af tekstilerne fra husholdningerne på nuværende tidspunkt indsamles til genanvendelse. Et ph.d.-projekt fra DTU viser endvidere, at knap 80 % af de ”tabte” tekstiler, via en separat indsamling, kunne have bidraget positivt, såvel miljømæssigt som økonomisk.
Nye EU og nationale krav på vej
EU har netop revideret seks affaldsdirektiver med betydning for den cirkulær økonomi. Det betyder, at medlemsstaterne i de kommende år skal øge både mængden af affald til genanvendelse og sikre, at de mængder, der indsamles til genanvendelse, rent faktisk bliver genanvendt. Derudover stilles krav til separat indsamling af organisk affald i 2023, tekstilaffald i 2025 og indsatser for selektiv nedrivning. I Danmark har Regeringen netop lanceret en national strategi for cirkulær økonomi og nye nationale planer for affald og plast er også på vej.
Den danske affaldssektor og aftagervirksomhederne af sekundære ressourcer står derfor overfor store omstillinger i de kommende år. Hvis Danmark som helhed skal udnytte potentialerne, er der behov for nye og brede samarbejder på tværs af værdikæder og dialog med relevante produktionsvirksomheder lokalt, regionalt og nationalt.
Proaktivt og åbent samarbejde skal sikre den cirkulære økonomi i Region Hovedstaden
”Affald og ressourcer på tværs” vil styrke og udbygge eksisterende samarbejder i en dialogbaseret process, skabe rum for fælles analyse og udvikling, hvor fælles fremtidige muligheder og udfordringer kan udforskes, nye roller og ansvar kan debatteres og aftales, og der kan skabes grobund for nye markeder for sekundære ressourcer i høj kvalitet.
Projektet er 3-årigt, finansieret af Region Hovedstaden og drives af Teknologirådet og faciliteres i tæt samarbejde med DAKOFA. Der er åbent for tilgang af yderligere projekt- og samarbejdspartnere. Der er allerede etableret kontakt med projektet ” Partnerskab for cirkulære kommuner”, som ligeledes finansieres af Region Hovedstaden.
Klima, miljø og energi

EU’s budget nu endelig vedtaget
Kort inden jul blev både EU’s langsigtede budget for 2021-2027 samt budgettet for 2021 vedtaget. Fokus er på at kick-starte en bæredygtig genopretning af EU.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Høj kvalitet i genanvendelsen
Alle taler om det, men hvad betyder det egentlig? I en ny rapport har den europæiske forskningsenhed JRC forsøgt at præsentere et svar, som kan bruges til noget.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Svensk forslag om producentansvar på tekstiler
Ny udredning præsenterer et bud på, hvordan et svensk producentansvar på tekstiler kan skrues sammen.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

En ny europæisk forbrugerdagsorden
Europa-Kommissionen her netop præsenteret en meddelelse om en ny forbrugerdagsorden, der skal styrke forbrugernes rolle i forhold til den bæredygtige genopretning af unionen.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

En renoveringsbølge for Europa – grønnere bygninger, jobskabelse og højere livskvalitet
Dette er titlen på en ny EU-strategi med det formål at fordoble renoveringsprocenten i løbet af de næste ti år og sikre større energi- og ressourceeffektivitet i forbindelse med renoveringer.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Nyhed: Ét skridt nærmere en ny plastøkonomi
I 2018 forpligtede en lang række virksomheds- og regeringsledere samt organisationer sig til en ”global Commitment” med et fælles 2025-løfte for en ny og cirkulær økonomi for plast. En ny rapport gør status for det seneste års arbejde.
Indhold fra partner