29.09.2021 | Klima, miljø og energi
Nyt videncenter: Træ skal indfri den grønne omstilling
Skal Danmark have et videncenter for anvendelse af træ? Det er en gruppe med faglig ballast inden for træverdenen overbevist om. Gruppen vil skabe et center, hvor kursister, studerende, forskere, ja alle med fokus på træ kan arbejde med en helhedspræget tilgang til anvendelsen af ressourcen.
Med videncenteret ønsker Uffe Black Nielsen, at interessenter skal få indblik i vigtigheden af træ. Arkivfoto.
Rammerne for et nyt center - Forstbotanisk Center Øxenhaverne - er under etablering på et jordstykke i tilknytning til skovene nær Faaborg. En styregruppe med arkitekt Uffe Black Nielsen i spidsen er trukket i arbejdstøjet og har virkeliggjort viden- og læringscenteret for brug af træ i byggeri og møbelproduktion.
”Vi skal som samfund tænke i bæredygtig bosætning, og her er brugen af træ nok den vigtigste faktor i den grønne omstilling. Og for at sikre ægte bæredygtighed i omstillingen, skal der være forståelse for hele trækæden”, siger Uffe Black Nielsen.
Læs også: Regeringen: Danmarks import af soja og palmeolie skal være afskovningsfri
Centeret vil med sin nærhed til de store sydfynske skove og savværker, nyplantede træer af alle arter og håndholdt adgang til materialet træ – fra frø til tømmer, skabe en dybere forståelse for træs egenskaber.
Udover de allerede plantede træer og opsatte pavilloner kommer videncenteret til at bestå af fire bygninger; en ladebygning til eksperimenter, en centerbolig til kurser og overnatning samt en endnu en centerbolig og et væksthus til opformering af træer.
Uffe Black Nielsen har allerede fået tilsagn om 4 fire millioner kroner til opførelsen af centerets ladebygning. Samlet set kommer projektet til at koste omkring 20 millioner kroner.
”Vi skal anvende træ fornuftigt og klogt og kende til træet som materiale hele vejen fra det spirer som frø i skoven, over opskæring, til konstruktionsprincipper og videre til den æstetiske bearbejdning. Endelig skal vi også fra starten af designfasen have tankerne rettet imod, hvorledes vi gen anvender træet, når huset eller møblet en gang er udtjent”, fortæller Uffe Black Nielsen.
Læs også: Nordisk rapport: Det står skidt til med den bæredygtige omstilling
Og det er netop det, videncenteret skal bidrage til, der er målrettet alt fra internationale forskere til erhvervsskoler og gymnasier. Særligt fokus er rettet mod studerende på landets universiteter, og her er opnået kontakt til Københavns universitet og Syddansk universitet, som begge bakker op om projektet.
Styregruppen som står bag Forstbotanisk Center Øxenhaverne, består blandt andre af skovejer Ditlev Berner (Holstenshuus), forstkandidat Ulrik Nielsen, lektor ved Syddansk Universitet Birgir Norddahl og tømrermester Rasmus Bjørn.
Centeret bakkes endvidere op af en række lokale savværker og undervisningsinstitutioner.
- HCL
Endnu ingen kommentarer - du kan starte debatten nedenfor.
Deltag i debatten
Du skal være registreret bruger og logget ind, for at kunne oprette kommentarer.
Samfund

Folkemødets vigtigste nyhed eller overdreven teknologitro?
Med fire innovationsmissioner og en stor pose penge er Innovationsfonden i gang med at få alle parter til at trække i samme udviklingsretning inden for grøn omstilling. Men det hele må ikke handle om teknologi.
Klima, miljø og energi

Ørsted og DSV tester dronelevering på åbent hav
Test i Kattegat skal undersøge om fragtdroner fungerer over længere afstande og kan bidrage til at opnå CO2-neutralitet.
Medarbejder

Danmark har fået sine første markedsføringsøkonomer med speciale i bæredygtighed
26 nyuddannede markedsføringsøkonomer med speciale i bæredygtighed er som de første af sin slags klar til at løfte opgaver indenfor bæredygtighed og cirkulær økonomi.
Klima, miljø og energi

Ganske få danske virksomheder har strategi for biodiversitet
Ny rapport fra WWF Verdensnaturfonden og Bain & Company viser, at 70 procent af de største danske virksomheder ser biodiversitetstab som en trussel mod deres forretning, men kun 10 procent af dem har en konkret plan for, hvordan de vil handle på det.
Klima, miljø og energi

Nu skal millionerne rulle mod grøn omstilling
En nyligt indgået politisk aftale gør det nemmere for virksomheder at få hjælp til grøn omstilling.
Klima, miljø og energi

Science Based Targets-initiative godkender Danfoss’ klimamål
Danfoss har nu fået godkendt sine videnskabsbaserede klimamål af organisationen Science Based Targets initiative (SBTi)