Grundfos og IFU undersøger rent vand i Vietnam

Investeringer i infrastruktur og teknologi skal hjælpe Vietnam i mål med at få 100 procent rent vand i 2025. Grundfos og den danske investeringsfond for udviklingslande, IFU, er blandt parterne bag en undersøgelse, som peger på store økonomiske gevinster.

Vietnam har til mål at halvere dets vandspild og sikre rent drikkevand til alle byområder i 2025. Arkivfoto..

13.05.2019

CSR.dk

En ny undersøgelse viser, at investeringer i trykstyringsteknologi giver store besparelser i energiomkostninger og langt mindre tab af vand fra ledningsnettet over en femårsperiode. Trykstyringsteknologi tilpasser vandtrykket efter forbrugernes behov. Med lavt tryk mindskes tabet af vand, fordi rørene trækker sig sammen og mindre vand siver ud gennem utætheder.

Undersøgelsen er lavet af et partnerskab mellem den danske pumpevirksomhed Grundfos, den danske investeringsfond for udviklingslande (IFU) samt Asia Society for Social Improvement and Sustainable Transformation (ASSIST) og  Vietnam Water Supply and Sewage Association (VWSA).

”Undersøgelsen i Vietnam har vist, at bæredygtige vandløsninger kan være økonomisk attraktive også i udviklingslandene. Vandtab er et enormt spild i de fleste lande, og partnerskabet har vist, at løsninger, der sparer værdifuldt vand til lokalsamfundene, kan implementeres som en attraktiv investering. Undersøgelse er interessant for Vietnam, men også en inspiration for andre lande i verden”, siger Head of Public Affairs hos Grundfos, Ask Møller-Nielsen.

Partnerskabet er støttet af initiativet P4G, som er blevet til for at implementere bæredygtige løsninger i udviklingslande.

Hurtigt afkast i begrænsning af vandtab
Investeringer i teknologien har hidtil krævet offentlig finansiering, lån eller internationale tilskud, men undersøgelsen peger på, at implementeringen af løsningen ofte kan ske på kommercielle vilkår.

”Vores undersøgelse viste en markedsbaseret løsning for vandforsyningsvirksomhederne i Vietnam, som hvis de gennemføres bredt ville give betydelige driftsmæssige og økonomiske fordele for mange af vandforsyningsvirksomhederne i Vietnam”, siger Aru David, der er Global Director for Private Sector Partnerships i ASSIST.

Med undtagelse af en enkelt vandforsyning fandt undersøgelsen, at investeringen i trykstyringsteknologi vil dække omkostningerne allerede efter en femårsperiode. Denne tilbagebetalingsperiode gør det muligt for konventionel finansiering på markedsvilkår at være levedygtig snarere end at skulle lave specielle finansieringsmodeller med offentlig støtte.

”I betragtning af den lavere markedspris for vand og lave omkostninger ved elektricitet i Vietnam havde vi forventet, at tilbagebetalingen af trykstyringen ville vare længere og kræve finansiering gennem tilskud og lån. Men det vi konstaterede er, at i udviklingslande, hvor prisen på vand og elektricitet er højere, kan tilbagebetalingen være så hurtig som tre år”, siger Aru David.

Stor betydning for vandforsyning i udviklingslande
Verdensbanken anslår, at kommercielle vandtab i udviklingslande udgør omkring 17,4 milliarder kroner årligt. Undersøgelsens resultater danner præcedens for andre lande, der vil begrænse vandspild, forklarer Global Director for P4G, Ian de Cruz.

"Partnerskabet har skabt værdifuld viden, der kan styre investeringer for at understøtte vækstbehovene i Vietnams vandforsyning. Desuden sætter undersøgelsen retningen for andre lande, der arbejder med vandtab. Hvis vi skal fremskynde fremskridtene med de bæredygtige udviklingsmål, har vi brug for offentlig-private partnerskaber for at udvikle løsninger, der kan medføre markedsinvesteringer som i tilfældet med dette projekt”.

Læs også: Arla og Grundfos i partnerskaber, der får penge fra P4G

Vietnam er i øjeblikket vært for P4G-partnerskaber, der fokuserer på at forbedre investeringerne i vandinfrastruktur, fremme effektivt energiforbrug og implementere principper for cirkulær økonomi i Vietnams blomstrende fremstillingssektor.

- SDN

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

04.04.2025Denteks A/S

Sponseret

Bæredygtigt arbejdstøj og linned

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

07.04.2025

Tid

08:00

Sted

Haraldskær Sinatur Hotel & Konference, Skibetvej 140, 7100 Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø