For kun halvdelen af indkøbere flugter ESG-mål med forsyningskædestrategi

Selvom vestlige virksomheder har etablerede ambitioner om bæredygtighed, sakker de bagud, når det kommer til at udvikle strategier for sine forsyningskæder.

Kun hver sjette indkøber svarede, at deres virksomhed har en bæredygtighedsstrategi for indkøb på plads. Foto: Robert Przybysz/123RF.

30.01.2023

CSR.dk

Det er kun omkring halvdelen af indkøbere, som mener, at deres virksomheders strategi for bæredygtighed i værdikæden reelt set flugter med de bredere ESG-ambitioner.

Det viser en ny rapport udgivet Boston Consulting Groups (BCG) indkøbs- og forsyningskæde-fokuserede datterselskab INVERTO.

Samtidig svarede kun hver sjette indkøber, at deres virksomhed har en bæredygtighedsstrategi for indkøb på plads, mens hver niende svarede, at den samlede organisation har en etableret ESG-strategi.

Læs også: Nye, grønne regnemodeller skal mindske klima og biodiversitetsskader

Det er blandt disse adspurgte med en bæredygtig indkøbsstrategi på plads, at kun halvdelen mener, at den er godt afstemt med virksomhedens bæredygtighedsstrategi.

Lovbrud i horisonten

Ifølge INVERTO kan manglen på en bæredygtig indkøbsstrategi sætte mange virksomheder i risiko for at bryde nye love, der skal træde i kraft i løbet af de næste par år, som eksempelvis EU's Corporate Sustainability Due Diligence-direktiv.

Direktivet bliver implementeret i 2024 og indeholder blandt andet regler, der kræver, at store virksomheder vurderer og adresserer negative menneskerettigheder og miljøpåvirkninger i deres værdikæder.

"Virksomheder, der undlader at vedtage en bæredygtighedsstrategi for indkøb, tager en stor risiko og kan blive fanget på det forkerte ben, ligesom de kan blive udsat for pres af deres mere ESG-fokuserede aktionærer,” forklarer Thibault Lecat, der er adm. direktør for Inverto i Storbritannien.

INVERTOs undersøgelse

Til rapporten "Sustainable Procurement Study 2022" undersøgte INVERTO 90 fagfolk inden for indkøb, direktion og bestyrelsesroller på tværs af Europa og USA. 39 procent af de adspurgte var ansat i virksomheder med en omsætning på over 2 milliarder euro.

Derfor gælder det også om, at virksomheder både indlejrer bæredygtighedsmindsettet i sin driftsmodel, men også i forsyningskæden på medarbejder- og netværksniveau, som i dag endnu ikke helt er tilfældet, ifølge undersøgelsen.

Læs også: Sådan får du et bæredygtigt webdesign

Over tre fjerdedele af de adspurgte rapporterede om god støtte fra de øverste niveauer i deres organisationer med hensyn til bæredygtige indkøb, og 68 procent rapporterede at have et dedikeret bæredygtighedsteam på plads.

Men kun 29 procent mente, at bæredygtighedsincitamenter for medarbejderne var godt integreret i modellen, og kun omkring halvdelen vurderede bæredygtighedstræning for deres indkøbsteams som god eller meget god.

"Det er betryggende, at kun et lille og faldende mindretal af virksomheder ignorerer behovet for at implementere en virksomheds strategi for bæredygtighed. Men virksomheder, der har været langsomme til at reagere, vil gerne begynde at planlægge bæredygtighedsstrategier for indkøb,” tilføjer Thibault Lecat.

- KCP

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.04.2026Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Gratis konference sætter fokus på værdikæden som den nye gamechanger

01.04.2026CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online