Med nye EU-krav skal ’brug og smid væk’-kulturen smides i skraldespanden

EU vil sætte nye krav til elektronik, så mindre elskrot ender i affaldsdynger. Det skal naturligvis gavne forbrugerne og miljøet, men også de udviklingslande, som ofte aftager de store bunker af giftigt affald.

I 2019 blev der kasseret 53,6 millioner tons elektronisk affald. Foto: 123RF.

10.10.2022

CSR.dk

Begyndelsen på en ny æra. Sådan præsenterer Europa Kommissionen sit nye forslag om cirkulær økonomi i unionen, der vil sætte krav til, hvor længe elektroniske produkters skal kunne holde, og at de kan nemt repareres igen.  

”Vores forslag for en cirkulær økonomi er begyndelsen på en æra, hvor produkter vil blive designet på en måde, som gavner alle, respekterer planetens grænser og beskytter miljøet. Mange europæiske forbrugere vil spare penge ved, at vi giver et længere liv til telefoner, tøj og mange andre produkter,” siger EU’s miljøkommissær Virginijus Sinkevičius i en pressemeddelelse.

Yderligere krav til elektroniske produkter skal udover at være en fordel for forbrugerne også mindske behovet for nye naturressourcer ved at gøre det nemmere genanvende dele af eksempelvis mobiltelefoner – noget som indtil nu ikke har været helt nemt.

For selve designet af produkterne har været med ’brug og smid væk’-kulturen for øje. Nogle telefoner er limet sammen, så de er svære at reparere, og hver del er svær at genanvende.

Derfor vil EU kræve, at producenterne, hvis de vil sælge deres varer på det europæiske marked, skal:

  • vurdere og synligt markere holdbarheden af et produkt overfor forbrugeren
  • markere om det er egnet til reparation, eksempelvis ved at oplyse om tilgængeligheden af reservedele og manualer om produktets sammensætning
  • leve op til krav om mindre energiforbrug
  • leve op til et minimumskrav om genbrug i produkterne
  • præsentere et digital pas, der fortæller om produkternes bæredygtighed

Og i Danmark er man helt på linje med EU-kommissionen.

”Vi skal væk fra en ’brug og smid væk-kultur’, hvor alt for meget af vores affald bliver brændt af og udleder CO2,” siger siger miljøminister Lea Wermelin (S) ligeledes i en pressemeddelelse.

Læs også: GEUS-direktør: Vores behov for råstoffer bliver ikke dækket i en cirkulær økonomi

I 2019 blev der kasseret 53,6 millioner tons elskrot, og i år 2030 forventer eksperterne, at vi kommer helt op på 74 millioner tons elektronisk affald. Noget af det ender i giftige affaldsdynger i Afrika.

”I stedet skal vi have produkter, der holder længere, kan repareres, bliver genbrugt eller kan genanvendes. Det kræver, at vi stiller krav til virksomhederne om, at deres produkter skal belaste miljøet og klimaet mindre fra start til slut,” tilføjer Lea Wermelin.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

10.11.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København