Med nye EU-krav skal ’brug og smid væk’-kulturen smides i skraldespanden

EU vil sætte nye krav til elektronik, så mindre elskrot ender i affaldsdynger. Det skal naturligvis gavne forbrugerne og miljøet, men også de udviklingslande, som ofte aftager de store bunker af giftigt affald.

I 2019 blev der kasseret 53,6 millioner tons elektronisk affald. Foto: 123RF.

10.10.2022

CSR.dk

Begyndelsen på en ny æra. Sådan præsenterer Europa Kommissionen sit nye forslag om cirkulær økonomi i unionen, der vil sætte krav til, hvor længe elektroniske produkters skal kunne holde, og at de kan nemt repareres igen.  

”Vores forslag for en cirkulær økonomi er begyndelsen på en æra, hvor produkter vil blive designet på en måde, som gavner alle, respekterer planetens grænser og beskytter miljøet. Mange europæiske forbrugere vil spare penge ved, at vi giver et længere liv til telefoner, tøj og mange andre produkter,” siger EU’s miljøkommissær Virginijus Sinkevičius i en pressemeddelelse.

Yderligere krav til elektroniske produkter skal udover at være en fordel for forbrugerne også mindske behovet for nye naturressourcer ved at gøre det nemmere genanvende dele af eksempelvis mobiltelefoner – noget som indtil nu ikke har været helt nemt.

For selve designet af produkterne har været med ’brug og smid væk’-kulturen for øje. Nogle telefoner er limet sammen, så de er svære at reparere, og hver del er svær at genanvende.

Derfor vil EU kræve, at producenterne, hvis de vil sælge deres varer på det europæiske marked, skal:

  • vurdere og synligt markere holdbarheden af et produkt overfor forbrugeren
  • markere om det er egnet til reparation, eksempelvis ved at oplyse om tilgængeligheden af reservedele og manualer om produktets sammensætning
  • leve op til krav om mindre energiforbrug
  • leve op til et minimumskrav om genbrug i produkterne
  • præsentere et digital pas, der fortæller om produkternes bæredygtighed

Og i Danmark er man helt på linje med EU-kommissionen.

”Vi skal væk fra en ’brug og smid væk-kultur’, hvor alt for meget af vores affald bliver brændt af og udleder CO2,” siger siger miljøminister Lea Wermelin (S) ligeledes i en pressemeddelelse.

Læs også: GEUS-direktør: Vores behov for råstoffer bliver ikke dækket i en cirkulær økonomi

I 2019 blev der kasseret 53,6 millioner tons elskrot, og i år 2030 forventer eksperterne, at vi kommer helt op på 74 millioner tons elektronisk affald. Noget af det ender i giftige affaldsdynger i Afrika.

”I stedet skal vi have produkter, der holder længere, kan repareres, bliver genbrugt eller kan genanvendes. Det kræver, at vi stiller krav til virksomhederne om, at deres produkter skal belaste miljøet og klimaet mindre fra start til slut,” tilføjer Lea Wermelin.

- KCP

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

20.08.2025CSR.dk

Strikkere sørger for kæmpe beløb til Unicef i Gaza

18.08.2025BSR

Sponseret

Developing Integrated Approaches to Human Rights, Climate, and Nature

15.08.20253H Law

Sponseret

Klimakompensation og markedsføring: En juridisk balancegang

07.08.20253H Law

Sponseret

Grønne udsagn og den konkrete vurdering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart