75 globale brands bakker op Parisaftalen

Samtidig med at USA er ved at trække sig ud af Parisaftalen, annoncerer 75 globale brands, heraf adskillige amerikanske, deres støtte til den store klimaplan. Virksomhederne peger på stribevis af fordele ved at blive i aftalen og understreger, at de selv vil holde fast.

Der er amerikansk opbakning fra bl.a. Disney til Parisaftalen..

06.12.2019

CSR.dk

Det sker som en trodsreaktion på, at USA med præsident Trump i spidsen for en måneds tid siden satte gang i processen med at forlade aftalen, sådan som Trump proklamerede man havde i sinde allerede under valgkampen i 2016.

Den fælles udmelding er signeret af topchefer som Tim Cook fra Apple, Teslas Elon Musk, Bob Iger fra Disney, Richard Branson fra Virgin, Unilevers Alan Jope, Satya Nadella fra Microsoft, Sundar Pichai fra Google, James Quincey fra Coca-Cola og også danske Kasper Rørsted, der er CEO for Adidas samt Jesper Brodin fra Ingka, der står bag Ikea.

Sammenlagt beskæftiger de mange brands over to millioner mennesker alene i USA, og derudover også fagforeningsledere i organisationen AFL-CIO, der repræsenterer i alt 12,5 mio. ansatte. Med brevet slår de fast, at ’håndtering af klimaforandringerne er det bedste for økonomi, job og konkurrencekraft for vores virksomheder og vores land’, som det hedder.

Ingen forretning på en død planet
Når det gælder Parisaftalen understreger selskaberne at ’we are still in’, og opfordrer samtidig på det kraftigste USA til ligeledes at holde fast.

”At forblive i Parisaftalen vil styrke vores konkurrencedygtighed på de globale markeder, positionere USA som førende i udrulningen af nye teknologier, der understøtter omstillingen, tager hånd om arbejdere og lokalsamfund, og skaber levedygtige jobs og virksomheder”, skriver virksomhederne i brevet.

I takt med Trump-regeringens manglende støtte til Parisaftalen er taget til, har stribevis af virksomheder, med forretning på det amerikanske marked, højlydt vist deres opbakning til aftalen, ligesom mange stater har gjort det.

Elon Musk og Bob Iger forlod eksempelvis begge Det Hvide Hus’ økonomiske rådgivningspanel, da Trump nægtede at støtte op, og på COP24 sidste år opfordrede 415 investorer verdens regeringer til at holde fast.

Læs også: Gigantisk økonomisk gevinst i at begrænse den globale opvarmning

”På vegne af denne og de næste generationer kan vi ikke tillade os at ignorere den klimakrise, vi står overfor i dag. Erhvervsliv, regeringer, civilsamfund og individer må gå sammen, og vi skal blive mere ambitiøse”, siger medunderskriver Roberto Marques, der er topchef for Natura & Co, som bl.a. ejer The Body Shop, ifølge Sustainable Brands.

”For når det kommer til stykket, så kan vi ikke lave forretning på en død planet. Den kampagne er en fremragende start, og jeg vil opfordre alle virksomheder til at involvere sig”, tilføjer han.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.10.2025CSR.dk

Få danskere vælger grønne pensionsordninger

29.10.2025CSR.dk

Betonproducent reducerer CO2-udledning med 22 procent på tværs af sortimentet

28.10.2025CSR.dk

Organisationer: Lokale energifællesskaber skal løfte den grønne omstilling

27.10.2025MäRK

Sponseret

ESG – fra ambition til handling

27.10.2025CSR.dk

Er der stadig brug for nye ESG-kompetencer? Svaret er ja

27.10.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-krav har bare flyttet sig fra lovgivning og ud i markedet

27.10.2025CSR.dk

Danske virksomheder køber i stigende grad ind med omtanke for miljøet

24.10.2025SustainBusiness

Sponseret

ESG og bæredygtighed skal integreres i salgsorganisationen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

29.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

30.10.2025

Tid

08:30

Sted

Esbjerg

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup