FN trækker på Grundfos-direktør
Ny FN-kommission skal i bedste CSR-ånd arbejde for at forene bærdygtighed og business. To danskere har fået plads i kommissionen, heriblandt Grundfos' administrerende direktør Mads Nipper.
FN’s 17 verdensmål er en del af dagsordenen 2030 og omhandler socialt ansvar og bæredygtighed. Den nye kommission skal ud fra et forretningsmæssigt perspektiv inddrage målene samt sætte fokus på hvordan civilsamfundet, privat og offentlig sektor sammen kan nå de 17 verdensmål. .
50-årige Mads Nipper har været administrerende direktør i pumpekoncernen Grundfos siden 2014. Nu skal erhvervslederen også besidde en plads i ny FN kommission. Foto: Grundfos. .
FN’s 17 verdensmål ligger til grund for ny kommission, hvor en håndfuld af verdens førende erhvervsledere indtager de prestigefyldte poster. To af dem er danskerne Lise Kingo, direktør for FN’s Global Compact, og Mads Nipper, administrerende direktør i Grundfos, skriver Globalnyt.
Sammen med cirka 25 andre topledere skal de to danskere arbejde for at omdanne de 17 verdensmål til forretningstiltag og –muligheder. Kommissionen har fået ét år til arbejdet og støttes fra dansk side med tre millioner kroner.
Udenrigsminister Kristian Jensen (V) kommenterer i forbindelse med udpegelsen:
”Mads Nipper og den globale kommission er et perfekt match. Grundfos er en af Danmarks store internationale virksomheder, der tager teten i forhold til at skabe bæredygtige løsninger på globale udfordringer. Og som allerede bidrager til at sætte handling bag FN’s 17 nye verdens mål om økonomisk, social og bæredygtig udvikling”, siger udenrigsministeren.
Læs også: Grundfos skal løse global vandkrise
Mads Nipper får, ud over Lise Kingo, selskab af erhvervs- og organisationsledere som Paul Polman, CEO for Unilever og kommissionens formand, Mo Ibrahim, grundlægger af Celtel og vinder af CSR Awards's ærespris i 2015.
Kommissionen skal efter planen aflægge afsluttende rapport på World Economic Forum 2017.
Læs mere om kommissionen her.
-CHM