Resten af ledelsen skal også forstå ESG

Hvordan skal finansafdelingen bedømme en klimaplan, hvis de ikke er helt sikre på, hvad det er? CBS Executive Fonden vil lukke hul i ledelsesindsigt og på uddannelsesmarkedet.

Foto: CSR.dk

22.11.2024

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I januar 2025 skydes første udgave af CBS Executive Fondens helt nye uddannelsestilbud til virksomhedsledere i gang: en avanceret grunduddannelse i ESG med navnet Sustainable Leadership and Transformation.

”Der findes masser af uddannelsestilbud til dem, der er udøvende inden for ESG. Men ikke rigtig noget til de ledere, som i stadig højere grad får ESG ind som en del af deres arbejde. Det er derfor, vi lancerer denne uddannelse,” siger Andreas Rasche, som er Professor of Business in Society på CBS og Academic Director på uddannelsen. 

ESG er alle vegne

Det er utvivlsomt, at ESG flytter ind i flere og flere ledelsesområder. Det oplagte eksempel er finansdirektøren, der som følge af nye lovkrav skal integrere ESG-rapportering i den finansielle årsrapport. Eller som skal være i stand til at vurdere en climate transition plan. Men også indkøbschefen kommer til at skulle arbejde med virksomhedens ESG-krav til deres leverandører. Eller salgsdirektøren, som får flere og flere kunder, der beder salgsteamet dokumentere og redegøre for et produkts CO2-aftryk, eller opdager at de er nødt til at arbejde med Ecovadis for at komme i betragtning i et udbud.

Man kan også forestille sig, at medarbejdere med ansvar for f.eks. ansvarlige indkøb, produktion, kommunikation, distribution, salg, kommunikation, marketing el. lign, ind i mellem nok godt kunne ønske sig, at beslutninger om ressourceallokering og udviklingsmål osv. blev taget på et lidt mere kvalificeret grundlag, når det handler om ESG. 

Kun bæredygtighedsteams forstår ESG

”Der er brug for mere ESG-”literacy” i ledelserne. Vi ved fra forskning, at bæredygtighedsforståelsen er stærk i mange virksomheder, bare ikke uden for bæredygtighedsteamsene. Det hul er vi nødt til at få lukket,” siger Andreas Rasche. 

I en verden af globale kriser, skal ledelser nemlig være i stand til at tænke langsigtet og forstå verden og kriserne, som de systemiske udfordringer de er. Det kræver f.eks. også, at man interagerer med en bredere kreds af stakeholders og tager deres interesser med ind i sit ledelsesarbejde. 

”Det er et mindset, som skal udvikles, hvis man skal være førende i sit felt. Og det er det, man får ud af at gennemføre uddannelsen i Sustainable Leadership and Transformation. Gennem en ny forståelse af bæredygtighed, og hvordan spørgsmål fra den agenda er forbundet med forretningsdrift og -udvikling,” siger Andreas Rasche. 

Et netværk for fremtiden

Første hold på uddannelsen begynder i januar 2025 med tilmeldingsfrist 1. december 2024. I salgsprocessen har CBS Executive Fonden, som udbyder uddannelsen, satset på at påbegynde opbygningen af et konsortium af virksomheder, som over tid sender flere medlemmer af deres ledelse gennem uddannelsen. 

”Så der bliver en fælles referenceramme, mens virksomheden opbygger en stærk kapacitet på bæredygtighed i sit ledelsesteam,” siger Andreas Rasche, og understreger, at han ikke kan udlevere tal eller navne, men kun konstatere, at der er ”good traction”. 

Om uddannelsen

Uddannelsen består af 10 undervisningsdage, hvoraf syv er fordelt på tre moduler med fysisk fremmøde, mens de sidste tre dage er virtuelle seminarer og coaching-sessioner. 

CBS Executive Fonden har desuden indgået aftale med IMD (International Institute for Management Development) om en fælles certificeringsmulighed. For at opnå en sådan, skal man tage et hovedprogramme på en af de to skoler og kombinerer det med tre ”IMD Sustainability Accelerators”. 

Frist for tilmelding er 1. december 2024.

Uddannelsen koster 95.000 danske kroner.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

15.04.2025CSR.dk

Klimakrisen vokser mens danskerne vender blikket mod trusler udefra

14.04.2025CSR.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

14.04.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Vigtigheden af bevægelse på arbejdspladsen

11.04.2025CSR.dk

Lærlinge i opråb: Grøn omstilling af byggeriet kræver bæredygtighed på pensum

10.04.2025CSR.dk

Det dyre Danmark: Elektrificering er gået i stå

09.04.2025CSR.dk

ESG-opgør i Danmark: Amerikansk tendens kan sprede sig

09.04.2025MäRK

Sponseret

B Corps nye standarder - få overblikket her

08.04.2025CSR.dk

Post-vækst-bølgen rammer danske virksomheder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Reporting Beyond CSRD

- What and How

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online