23.08.2017 | Klima, miljø og energi
UNDP: Bæredygtighed er et konkurrenceparameter
Topchefer skal gøre en indsats for at opfylde FN’s verdensmål, mener nordisk UNDP-direktør. Til gengæld er der også oplagte forretningsmuligheder i de 17 globale bæredygtighedsmål.
Virksomheder spiller en nøglerolle i arbejdet for at nå FN’s 17 Verdensmål, skriver DI.
Og det er ikke bare en sur pligt for virksomhederne at skulle realisere de bæredygtige ambitioner, mener Camilla Brückner, nordisk direktør for FN’s Udviklingsprogram (UNDP). Der er tværtimod efterspørgsel efter en bedre verden, hvilket gør bæredygtighed til et konkurrenceparameter:
”Lige nu befinder lande og virksomheder sig på helt forskellige stadier, men jeg tror, det vil vende før eller siden. Hvis ikke du omstiller din forretningsmodel i de kommende årtier, bliver du koblet af globalt, fordi der er andre, der vil gøre det hurtigere”, siger Camilla Brückner til DI.
Læs også: CSR og finans: På vej i den rigtige retning
Hun forklarer, at FN udmærket er klar over, at virksomheder skal kunne tjene penge for overhoved at eksistere og dermed gøre en forskel. Profit og den grønne omstilling hænger på den måde sammen:
”Virksomheder kan vinde nogle nye markeder, hvis de investerer i bæredygtighed. Det er helt væsentligt. Vi ser ikke noget problem i, at folk skal tjene penge på verdensmålene. Omstillingen kan kun lade sig gøre, hvis virksomhederne kan overleve”, siger Camilla Brückner.
-CHM
Klima, miljø og energi

Bedre og grønnere produkter i danske virksomheder
Teknologisk Institut starter 19 nye indsatsområder op med fokus på grøn omstilling via en ny resultatkontraktbevilling.
Samfund

World Economic Forum's Global Risks Report har længe advaret om en global pandemi
Pandemien har vist, at globale kriser kan ramme virksomheder på områder, som man ikke har taget med i sin risikovurdering. Derfor skal man i sin risikostyring fremadrettet arbejde langt mere med komplekse og strukturelle risici.
Kommunikation

Dét gik vi op i i 2020
Hvad interesserede CSR.dk’s læsere mest i 2020? Der tegner sig et klart billede.Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler fra året der gik.
Klima, miljø og energi

Flere store danske virksomheder erkender, at størstedelen af deres CO2-udledninger ligger udenfor direkte kontrol
I langt de fleste virksomheders tilfælde skal den største mængde CO2-udledning findes i det såkaldte scope 3. “Særligt de små og mellemstore virksomheder er udfordret", udtaler Concitos direktør, Christian Ibsen.
Klima, miljø og energi

Maersk forventer at kunne teste de første CO2-neutrale skibe om tre år
Planen er, at være klar til at begynde at bestille store CO2-neutrale skibe mod slutningen af dette årti.
Klima, miljø og energi

Biodiversitet var hovedtema på klimatopmødet ’One Planet Summit'
Klimatopmødet ’One Planet Summit for Biodiversity’ blev for nyligt afholdt i Frankrig, hvor der i samme forbindelse blev indsamlet omkring 86 milliarder danske kroner til klimaprojektet ’The Great Green Wall Initiative’.