”Vi skal stå til rådighed for virksomhederne, så vi kan få alle med”

Københavns Kommune er en af partnerne bag Rega-samarbejdet, og for beskæftigelses- og integrationsborgmester Cecilia Lonning-Skovgaard handler det om at få så mange københavnere som muligt i beskæftigelse. Det kræver god støtte til virksomhederne.

Københavns Kommune håber på at få nogle borgere i beskæftigelse gennem Rega, fx her hos Sticks 'n' Sushi, der er blandt deltagerne i projektet, på Øster Farimagsgade i København. Foto: Sticks 'n' Sushi.

29.06.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

For en af partnerne bag ordningen, Københavns Kommune, er et andet område, nemlig beskæftigelse, det centrale element. Det fortæller kommunens beskæftigelses- og integrationsborgmester, Cecilia Lonning-Skovgaard (V).

”Vi skal have alle med i fællesskabet, og der er et arbejde en meget vigtig ting”, siger beskæftigelses- og integrationsborgmester, Cecilia Lonning-Skovgaard (V). Foto: Københavns Kommune.

”Der er en masse spændende perspektiver i Rega, og for vores vedkommende, så handler det om at skabe arbejdspladser. Den her ordning åbner op for nogle jobs, som ikke kræver lange uddannelser eller kompliceret træning, og som derfor kan besættes af en masse forskellige mennesker”, siger hun, og peger på gruppen af københavnere med ikke-vestlig baggrund som oplagte emner.

”På den måde er der både økonomiske, menneskelige, samfundsmæssige og kulturelle gevinster at hente – vi skal jo have alle med i fællesskabet, og der er et arbejde en meget vigtig ting”, understreger borgmesteren.

Ikke for bureaukratisk
I den sammenhæng spiller kommunen – og i særdeleshed Cecilia Lonning-Skovgaards forvaltning – en central rolle. De (indtil videre) 14 virksomheder i Rega, såvel som andre relevante, skal støttes bedst muligt i arbejdet med at etablere de nævnte stillinger, og det ansvar er man bevidst om på rådhuset.

”Vi skal stå til rådighed for de virksomheder, der er med i ordningen, med et samarbejde, der fungerer, og som ikke er for bureaukratisk. Vi skal sørge for en tæt dialog med jobcentrene, der kender de ledige og derfor kan finde de egnede kandidater og matche dem med stillingerne”, siger Cecilia Lonning-Skovgaard.

Når det kommer til ambitionerne for projektet, så peger borgmesteren på, at man arbejder med succeskriterier i to kategorier; en kvantitativ målestok, der fokuserer på at få nogle folk ud i virksomhederne, og at de bliver der i et vist stykke tid, og en kvalitativ del, der handler om at virksomhederne er tilfredse med støtten fra kommunen.

”Det er selvfølgelig svært at sætte præcise tal på, hvad ordningen skal opnå, men hvis vi kan se tilbage om et halvt års tid og i runde tal har fået to personer igennem hver virksomhed, så ligner det jo noget. Og så håber vi, at det kan sprede sig som ringe i vandet”, siger borgmesteren.

Årlig vurdering skal sætte arbejde i system
Forventninger til Regas fremtid har man også i brancheorganisationen Danmarks Restauranter og Caféer (DRC), der er initiativtager til projektet. De er ikke i særlig grad bundet op på antallet af arbejdspladser, men mere de strategiske overvejelser, kæderne gør sig.

CSR-konsulent for Danmarks Restauranter og Caféer, Lea Marie Juliussen, håber at Rega kan vokse på det fundament, de 14 virksomheder, der er med fra start, har skabt. Foto: Privat.

Det involverer blandt andet et internationalt perspektiv, som man håber kan være med til at få Rega til at slå rod som en permanent ordning på den danske restaurantscene, fortæller CSR-konsulent for DRC, Lea Marie Juliussen.

”Projektet er jo ikke endeligt forankret endnu, men ambitionen er bestemt, at det skal fortsætte ud over de to år, der er rammen pt. Vi ser meget gerne, at også andre virksomheder i branchen arbejder med samfundsansvar og implementerer FN’s og OECD’s retningslinjer, og vi ser meget gerne, at de orienterer sig mod UN Global Compact, hvor vi har et partnerskab med den danske del af netværket”, siger hun.

Inden for de første to år skal Rega gerne medføre, at deltagervirksomhederne på årsbasis vurderer deres arbejde på området ud fra nogle konkrete indikatorer, som kan sætte deres overvejelser i system. Det er FN’s og OECD’s retningslinjer for menneskerettigheder, der er grundlaget for det arbejde, ligesom de er det for DRC’s egen politik på området.

Værktøjer som medarbejdersurveys og arbejdspladsvurderinger skal i spil, og så er dialog, kommunikation og transparens afgørende, fastslår Lea Marie Juliussen. Og så må ordningen selvfølgelig også gerne vokse i omfang.

”Vi vil da meget gerne have lidt flere end de 14 med om to år, når vi gør status. Dem der er med nu, skaber et fundament, som vi håber og tror, at vi kan bygge videre på, også med den rette politiske støtte i baghånden”, siger Lea Marie Juliussen med henvisning til det kommunale led i projektet.

Læs også: Supermarkeder i krig om, at være mest ansvarlig

Den opgave er man klar til at løfte på rådhuset, slår Cecilia Lonning-Skovgaard fast.

”Vi håber bestemt [også] at Rega vil vokse sig større, og det siger sig selv, at en god indsats fra vores side er afgørende for at det lykkes. Så når virksomhederne i ordningen bliver spurgt omkring deres opfattelse af kommunen som samarbejdspartner, så siger de forhåbentlig, at vi er til at tale med, og at vi er effektive i forhold til at skabe en udvikling, som alle vil få gavn af”.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

26.05.2025Sex & Samfund

Sponseret

FN's Kvindekommission: Fremme af ligestilling og seksuelle rettigheder som et spørgsmål om retfærdighed

23.05.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny vejledning: Sådan bør danske virksomheder forholde sig til Trumps kamp mod DEI

21.05.2025CSR.dk

Gamle brædder, ny chance: STARK og TAMU skaber både sociale og miljømæssige gevinster

15.05.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.05.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab et roligere kontormiljø med Zero Waste-uld

12.05.2025CSR.dk

Mærsk ramt af protestbølge: Aktivister forenet på tværs af Europa

09.05.2025CSR.dk

Danske Bank finder tech-talenter blandt oversete kvinder

08.05.2025Cabi

Sponseret

Sådan dokumenterer SMV'er S'et i ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Dagrofa aps
Kursus
Deltag i kulinarisk masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Den 3. og 10. juni inviterer Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinariske masterclasses i henholdsvis Odense og Ishøj.

Dato

03.06.2025

Tid

13:00

Sted

Odense og Ishøj

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia