Kaffeindustrien får sit første globale samarbejde om cirkulær økonomi

Hele kaffebranchen arbejder på højtryk for at imødekomme FN’s verdensmål og fremtidssikre verdens kaffeproduktion. Derfor er Lavazza Foundation nu indgået i et samarbejde med andre aktører om verdens første vidensdelingscenter, der skal fremme cirkulær økonomi i branchen.

Nøglen til det nye netværk er at dele erfaringer og viden om bæredygtig produktion af kaffe. Foto: 123rf.com..

04.10.2023

CSR.dk

Hvis man ønsker en fremtid med kaffe, skal der skrues op for indsatserne ofr en mere bæredygtig produktion.

Det vil nonprofitorganisationen Lavazzo Foundation nu slå et slag for med vidensdelingsnetværket `Center for Circular Economy in Coffee´, der er etableret af samarbejdspartnere i Torino.

Det skriver Fødevarefokus.

Læs også: Hvad skal du se efter, når du køber kaffe?

Netværket er åbent for alle, der beskæftiger sig professionelt med produktion og forarbejdning af kaffe – både kaffebønder, risterier, forskere, organisationer og virksomheder.

Formålet er at forbedre miljømæssig, social, kulturel og økonomisk bæredygtighed i alle led af kaffesystemet ved at dele viden og erfaringer om cirkulær økonomi i forbindelse med kaffeproduktion.

Sammen vil kaffeproducenter, lokalsamfund og eksperter fx dykke ned i innovative løsninger, der kan mindske spild i produktionen og derved reducere miljøpåvirkningen, eller som skal optimere kaffebøndernes udbytte og dermed øge effektiviteten i hele værdikæden.

”I det nye center lægger vi vores indbyrdes konkurrence til side for en stund for at skabe værdifulde tiltag, der har potentiale til at minimere miljøpåvirkning og forbedre indtjeningen for kaffedyrkere og andre interesserenter: Det er en meget god grund til, at alle aktører i forsyningskæden bør slutte sig til gruppen og deltage aktivitet,” siger Mario Cerutti, Lavazza Foundation Secretary og chef for Institutional Relations & Sustainability i Lavazza Group, ifølge Fødevarefokus.

Siden 2004 har Lavazzo Foundation arbejdet med bæredygtig udvikling i de lokale kaffesamfund, som i dag tager udgangspunkt i FN’s verdensmål og er vokset til 33 projekter i 22 lande.

Læs også: Nestlé rangerer øverst i kaffebæredygtighed

”Alle aktører er nødt til at skride til handling, men hvis vi slår os sammen med andre spillere i kaffebranchen, kan vi virkelig gøre en forskel for den cirkulære omstilling. Innovation og samarbejde er nøgleord i vores strategi,” siger Mario Cerutti ifølge Fødevarefokus.

Center for Circular Economy in Coffee er opstået som et samarbejde mellem Lavazza Foundation, Politecnico di Torino, University of Gastronomic Sciences, International Coffee Organization (ICO), International Trade Centre (ITC) and United Nations Industrial Development Organization (UNIDO).

- HCL

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Ansvarlige kaffeløsninger

Kaffe skal smage godt og ikke have en bitter bismag af dårlige arbejdsforhold, nedbrydning af natur og børnearbejde. Læs med og se, hvordan din virksomhed kan sætte ansvarlighed i fokus, når de køber kaffe.

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

EU's nye affaldsaftale: Et vigtigt første skridt

21.02.2025CSR.dk

Grøn fremtid for europæisk landbrug?

20.02.2025BSR

Sponseret

Advancing Supply Chain Sustainability: Lessons from Action for Sustainable Derivatives

19.02.2025CSR.dk

Design skal ruste industrien til en klimaneutral fremtid

19.02.2025CSR.dk

Novo Nordisk i slutspurten mod en afgørende målstreg

19.02.2025Valified

Sponseret

Nyt samarbejde skal øge fokus på kvalitet af ESG-rapportering

18.02.2025CSR.dk

Udledningen fra nye veje eksploderer

17.02.2025Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Explore the critical connection between the NIS2 Directive and the CRA

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart