08.08.2016 | Samfund
Det bæredygtige OL
De Olympiske Lege i Rio de Janeiro, der blev åbnet i fredags, vil sætte nye standarder for bæredygtighed gennem en stribe tiltag relateret til både CO2-udslip, affaldshåndtering, energiforbrug, råmaterialer og social inklusion.
OLs grønne tema blev markeret under åbningsceremonien, hvor de indmarcherende atleter havde fået nogle frø med, som de kunne 'plante' i nogle bokse, der senere foldede sig ud til træer i en grøn udgave af de fem olympiske ringe. Foto: Rio2016
Login med brugernavn/password eller Linkedin

Bliv medlem og vær en del af fremtidens forretning – prøv 30 dage gratis
Opret medlemskabKlima, miljø og energi

JYSK sætter mål for mere bæredygtig bomuld
Ved udgangen af 2024 vil al bomuld til JYSKs tekstilprodukter enten være genanvendt eller indkøbt med større krav til bæredygtighed.
Klima, miljø og energi

Maersk forventer at kunne teste de første CO2-neutrale skibe om tre år
Planen er, at være klar til at begynde at bestille store CO2-neutrale skibe mod slutningen af dette årti.
Klima, miljø og energi

Bedre og grønnere produkter i danske virksomheder
Teknologisk Institut starter 19 nye indsatsområder op med fokus på grøn omstilling via en ny resultatkontraktbevilling.
Samfund

World Economic Forum's Global Risks Report har længe advaret om en global pandemi
Pandemien har vist, at globale kriser kan ramme virksomheder på områder, som man ikke har taget med i sin risikovurdering. Derfor skal man i sin risikostyring fremadrettet arbejde langt mere med komplekse og strukturelle risici.
Kommunikation

Dét gik vi op i i 2020
Hvad interesserede CSR.dk’s læsere mest i 2020? Der tegner sig et klart billede.Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler fra året der gik.
Klima, miljø og energi

Flere store danske virksomheder erkender, at størstedelen af deres CO2-udledninger ligger udenfor direkte kontrol
I langt de fleste virksomheders tilfælde skal den største mængde CO2-udledning findes i det såkaldte scope 3. “Særligt de små og mellemstore virksomheder er udfordret", udtaler Concitos direktør, Christian Ibsen.